Kalender

INGRID EKMAN

Flöjtist och pedagog

Kalender

 

2017

 

28 oktober kl 16.40 Kringel på Oktoberstämman, Uppsala

17 november kl 15.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

19 november kl 18.00 Requiem av J Rutter, Adolfsberg kyrka, Örebro

8 december kl 15.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

 

 

2018

 

5 januari Kringel, Folk at Heart, Örebro

6 januari Kringel, Folk at Heart, Örebro

 

 

 

Tidigare spelningar

 

2017

 

6 januari kl 02.00 Kringel, Folk at Heart, Örebro

7 januari kl 20.00 & kl 22.30 Kringel, Folk at Heart, Örebro

15 januari Inspriationsdag med Bärgslaget

17 februari kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

10 mars kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

8 april Stabat Mater av Jenkins, Kumla kyrka, Kumla

28 april kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

25 maj Träd in i dansen, Hardemo kyrka, Kumla

28 maj Träd in i dansen, Hammars kyrka, Askersund

3-4-juni Ledare på läger med Unga Glysar, Lindesberg

23 juni kl 16.30 Kringel, S:t Mikaels kyrka, Örebro

13 juli kl 19.00 Kringel, Spannarboda kyrka, Frövi

7 oktober kl 16.00 Världensbarnkonsert med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

 

 

 

2016

 

12 februari kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

12 februari kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

18 mars kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

18 mars kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

23 april kl 19.00 Skivsläppskonsert med Kringel, Teaterladan, Wadköping, Örebro

29 april kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

29 april kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

28-29 maj Ledare på läger med Unga Glysar, Lindesberg

4 juni kl 18.00 Frötorps fria, Equmenia kyrkan, Närkes Kil

25 juni kl 20.00 Kringel, Norrbyås kyrka, Örebro

24 juli kl 17.40 Kringel, Ljungbackastämman, Sölvesborg

2 augusti kl 19.00 Kringel, Viby kyrka, Vretstorp

13 augusti kl 14.00 Kringel, Spelmansstämma, Lönnamohagen, Kallinge

10 december kl 19.30 Kringel, Felan, Teaterladan, Örebro

 

 

2015

 

2 januari kl 18.00 & kl 01.00 Frötorps fria, Folk at Heart, Örebro

3 januari kl 16.00 Workshop, Unga Glysar-teamet, Folk at Heart, Örebro

24 januari kl 11.00 Snäckan och Klaffen, Betelkyrkan, Örebro

24 januari kl 12.00 Snäckan och Klaffen, Betelkyrkan, Örebro

30 januari kl 9.00 Snäckan och Klaffen, biblioteket, Degerfors

30 januari kl 10.00 Snäckan och Klaffen, biblioteket, Degerfors

6 februari kl 16.00 Konsert med Sergio och Alice, Sjöviks folkhögskola

8 februari kl 13.00 Snäckan och Klaffen, Biblioteket, Kumla

8 februari kl 14.30 Snäckan och Klaffen, Biblioteket, Kumla

27 februari kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

27 februari kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

2-7 mars Snäckan och Klaffen, turné i Västmanland

13 mars kl 19.00 Ensemble Tibia, Svensk Flöjts festival, Örebro

20 mars Workshop, Våffelstämma, Sjöviks folkhögskola, Avesta

27 mars kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

27 mars kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

19 april kl 18.00 Good enough med Cecilia kören och Gosskören, Olaus Petri kyrka, Örebro

24 april kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

27 april kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

25 april kl 19.00 Spel till dans med Åsa och Jörgen, Felan, Wadköping, Örebro

4-9 maj Snäckan och Klaffen, turné i Västmanland

23-24 maj Ledare på läger med Unga Glysar, Uskavi, Nora

31 maj kl 18.00 Vårkonsert med kyrkokören och Kringel, Viby kyrka, Vretstorp

19 juni kl 16.30 Kringel, S:t Mikaels kyrka, Örebro

7 juli Requiem for peace, Magdeburger Dom, Tyskland

22 juli kl 19.00 Kringel, Näsby kyrka, Frövi

22 augusti kl 18.00 Kringel, Grythyttans kyrka

29 augusti Kringel, Wadköpingsstämman, Örebro

30 augusti kl 10.00 Folkmusikmässa med kyrkokören och Kringel, Lerbäcks kyrka, Åsbro

12 september kl 15.00 Good enough med barnkörer, Betelkyrkan, Örebro

22 november kl 13.00 Snäckan och Klaffen, Biblioteket, Kumla

22 november kl 14.30 Snäckan och Klaffen, Biblioteket, Kumla

28 november kl 13.00 Snäckan och Klaffen, Stadsbiblioteket, Örebro

4 december kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

4 december kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

 

 

 

 

2014

 

3 januari kl 18.00 Frötorps fria, Folk at heart, Örebro

6 januari kl 14.00 Julspel i Hardemo kyrka

8 februari kl 19.00 Kringel, Felanfestival, Wadköping, Örebro

17 februari kl 14.30 SportlovsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

17 februari kl 15.30 SportlovsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

28 februari kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

28 februari kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

9 mars kl 11.00 Högmässa, Stora Mellösa kyrka, Örebro

9 mars kl 16.00 Barnkörkonsert, Olaus Petri kyrka, Örebro

13 mars Snäckan och Klaffen på Utbudsdag, Konserthuset, Örebro

21 mars kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

21 mars kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

23 mars kl 11.00 Anders Öhrvalls Mariamusik, Betelkyrkan, Örebro

23 mars kl 18.00 Lärarkonsert med lärarna i Betelkyrkans musikskola, Betelkyrkan, Örebro

4 april kl 16.00 Work shop, Svensk flöjfestival, Örebro

6 april kl 12.15 Work shop, Svensk flöjtfestival, Örebro

6 april kl 13.30 Kringel, Svensk flöjtfestival, Örebro

11 april kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

11 april kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

19 april kl 16.00 Långfredagsgudstjänst i Stora Mellösa kyrka, Örebro

9 maj kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

9 maj kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

24-25 maj Ledare på läger med Unga Glysar, Uskavi, Nora

19 juni kl 18.00 Frötorps Fria, Broby unikt, Närkes Kil

21 juni kl 14.00 Spel vid midsommarstång, Närkes Kil

11 juli kl 16.00 Minnestund för offren i massakern i Srebrenica, Järntorget, Örebro

26 juli kl 18.00 Kringel, Hardemo kyrka, Kumla

3 augusti kl 16.00 Friluftsgudstjänst, Gällersta forngård, Örebro

30 augusti kl 14.00 Workshop med Unga Glysar-teamet, Skansen, Stockholm

30 augusti kl 20.30 Spel till dans på Riksspelmansstämman, Skansen, Stockholm

20 september kl 20.00 Kringel spelar till dans på Felan, Wadköping, Örebro

3 oktober kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

3 oktober kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

4 oktober kl 18.00 Frötorps fria, Blå trådens välgörenhetsgala, Närkes Kils kyrka, Örebro

5 oktober kl 14.00 Snäckan och Klaffen, Biblioteket, Kumla

1 november kl 17.00 Minnesgudstjänst i Norrbyås kyrka, Stora Mellösa

1 november kl 19.00 Minnesgudstjänst i Stora Mellösa kyrka

7 november kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

7 november kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

15 november kl 18.00 Requiem for peace, Konserthuset, Västerås

16 november kl 18.00 Requiem for peace, St Nicolai kyrka, Örebro

28 november Kringel spelar på Kulturnatta, Örebro

5 december kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

5 december kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola

31 december kl 18.00 Musikgudstjänst i Hardemo kyrka, Kumla

 

 

 

2013

 

9 februari kl 19.00 Frötorps fria, Felan festival,Wadköping,Örebro

15 februari kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

26 februari kl 19.00 Ingrid Ekman och Andreas Jacobsson, Solliden,Örebro

22 mars kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

29 mars kl 16.00 Långfredagsgudstjänst i Stora Mellösa kyrka, Örebro

31 mars kl 10.00 Högmässa i St Mikaels kyrka, Örebro

20-21 april Unga Glysar på Folk- & Världsmusikgalan, Gävle

3 maj kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

10-12 maj Lärare på Allsvenskan, Eskilstuna

17 juni Folkmusikseminarium på Blåsarforum, Musikhögskolan, Örebro

21 juni kl 14.00 Spel vid midsommarstång, Närkes Kil

21 juni kl 16.45 Kringel, St Mikaels kyrka, Örebro

22 juni kl 20.00 Kringel, Norrbyås kyrka, Örebro

6 juli kl 19.00 Kringel, St Nikolai kyrka, Sölvesborg

7 juli kl 10.00 Högmässa, St Nikolai kyrka, Sölvesborg

4 oktober kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

4 oktober kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

18 oktober kl 20.15 Kringel, St Nikolai kyrka, Örebro

3 november kl 18.00 Ljuständningsgudstjänst, Hardemo kyrka, Kumla

8 november kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

8 november kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

15 november kl 20.15 Kringel, St Nikolai kyrka,Örebro

1 december kl 16.00 Högmässa, Gällersta kyrka, Örebro

7 december kl 20.00 Spel till dans, Felan, Örebro

13 december kl 14.30 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

13 december kl 16.00 FredagsMYSik med Snäckan och Klaffen, Betelkyrkans musikskola,Örebro

 

2012

11 mars kl 13.30 Barnsångsledare, Stadsbiblioteket, Örebro

6 april kl 16.00 Långfredagsgudstjänst i Stora Mellösa kyrka, Örebro

8 april kl 18.00 Mellan ljuset och mörkret, kyrkospel i Kumla kyrka

9 april kl 18.00 Mellan ljuset och mörkret, kyrkospel i Kumla kyrka

25 april kl 18.30 Mässa i Taizéanda, Kumla kyrka

10 maj Fortbildar förskolelärare i Närkes Kil

22 juni kl 16.45 Åss, St Mikaels kyrka, Örebro

23 juni kl 20.00 Åss, Norrbyås kyrka, Örebro

 

2011

22 januari kl 10.30 Lördagsmusik i S:t Nikolai kyrka, Örebro

12 februari kl 14.00 med Ingeborg Lindqvist Torstensson, Sjukhuskyrkan, USÖ

4 mars kl 14.00 Finstämd och fartfylld folkmusik med Karin Nordberg och Ingrid Ekman

Sockenstugan, Hardemo

5 mars kl 13.30 Barnsångsledare, Stadsbiblioteket, Örebro

19 mars kl 18.00 Musikmässa i Hidinge nya kyrka, Lekeberg

10 maj kl 13.30 Barnsångsledare, Stadsbiblioteket, Örebro

25 mars kl 13.30 Work shop på Våffelstämman, Sjöviks folkhögskola, Avesta

7 maj kl 18.00 Himlen inom i Nikolai kyrka, Örebro

18 september kl 10.00 Himlen inom i Mikaelskyrkan, Örebro

18 september kl 18.00 Himlen inom i Almby kyrka, Örebro

23 oktober kl 13.30 Barnsångsledare, Stadsbiblioteket, Örebro

30 oktober kl 18.00 Musikgudstjänst med Py Bäckman och körer, Kumla kyrka

5 november kl 15.00 Minnesgudstjänst, Möklinta kyrka, Sala

 

2010

6 februari kl 18.00 Himlen inom i Näsby kyrka, Frövi

26 mars Clinic och lärarkonsert på Våffelstämman, Sjöviks folkhögskola, Avesta

18 maj kl 18.00 Åss och barnkörer i Kungsholmens kyrka, Stockholm

2 april kl 16.00 Långfredagsgudstjänst i Stora Mellösa kyrka, Örebro

3 april kl 23.30 Påsknattsmässa i Tångeråsa kyrka, Lekeberg

16 maj kl 18.00 Åss och Crecendokören Kumla församlingshem, Kumla

18 maj kl 18.00 Åss och barnkörer, Kungsholmens kyrka, Stockholm

26 juni kl 20.00 Åss, Norrbyås kyrka, Örebro

27 juni kl 18.00 Åss, Edsbergs kyrka, Lekeberg

30 juni kl 19.00 Åss, Näsby kyrka, Frövi

27 juli kl 19.00 Stilla platser, Stora Malms kyrka, Katrineholm

28 juli kl 19.00 Stilla platser, Näsby kyrka, Frövi

1 augusti kl 18.00 Stilla platser, Axbergs kyrka, Örebro

5 augusti kl 19.00 Stilla platser, Viby kyrka, Vretstorp

7 augusti kl 18.00 Stilla platser, Pålsboda kyrka, Hallsberg

8 augusti kl 20.00 Stilla platser, Hardemo kyrka, Kumla

14 augusti Clinic på SKOFF, Sjöviks folkhögskola, Avesta

29 augusti kl 11.00 Med Karin Nordberg och Jonas Wisén, Möklinta kyrka, Sala

 

2009

7 februari kl 16.00 Åss, Skånela kyrka, Rosersberg

8 februari kl 18.00 Stella, Solvieg Ågrens kammarkör, Vintrosa kyrka, Lekeberg

1 mars kl 11.00 med Lars Embretsen i Stora Mellösa kyrka, Örebro

17 maj kl 18.00 Åss och Dalsegno-kören, Hackvad kyrka, Lekeberg

21 maj kl 16.00 Åss och Stora Mellösas kyrkokör, Stora Mellösa kyrka, Örebro

3 juli kl 20.00 Åss, Musikvalvet, Gamla stan, Stockholm

4 juli kl 18.00 Åss, Glanshammars kyrka, Örebro

31 juli 19.00 Åss, Viby kyrka, Vretstorp

2 augusti kl 20.00 Åss, Kumla kyrka, Kumla

12 september kl 19.00 med Lars Embretsen, Stora Mellösa kyrka

11 oktober kl 14.00 med Magdalena Eriksson i gudstjänst, Kräcklinge kyrka, Lekeberg

24 oktober kl 19.00 Åss och Trio Janeiro, Teaterladan, Örebro

25 oktober kl 18.00 med körer i Kumla kyrka

15 november kl 14.00 med Ingeborg Lindqvist Torstensson, Sjukhuskyrkan, USÖ

29 november kl 11.00 Himlen inom i Lillkyrka kyrka, Glanshammar

17 december kl 19.00 julkonsert med Gladys del Pilar och Cecilia kören, Stora Mellösa kyrka

Kontakt

 

070-394 34 86

 

ingrid.maria.ekman@gmail.com